Home > FAQ > Transparentne ekrany LCD

Transparentne ekrany LCD

Nowością, która wydaje się idealnie pasować do branży automatów vendingowych są przeźroczyste, dotykowe ekrany LCD. Frontowa ściana automatów w większości przypadków jest szklana i prezentuje oferowane produkty. Taką szklaną ścianę można zastapić przeźroczystym wyświetlaczem, który dzięki funkcji dotykowej może również pełnić rolę panelu wyboru produktów.

Warto jednak pamiętać o szczególnych warunkach, które sprawiają, że zastosowanie transparentnych ekranów LCD w vendingu może okazać się przedsięwzięciem trudnym, a efekt końcowy może znacznie odbiegać od zamierzonego.

Poniższe video prezentuje automat vendingowy z dotykowym, transparentnym ekranem LCD. Automat jest bardzo jasny wewnątrz, co nie jest sytuacją typową. Osiągnięto ten efekt dzięki zastosowaniu białych półek, dużych przestrzeni między półkami i bardzo jasnych produktów. Dodatkowo wzmocnione zostało oświetlenie automatu.W typowym automacie wnętrze jest raczej ciemne, produkty mają różne kolory, przez co tło dla ekranu przeźroczystego jest mniej korzystne i realny efekt mocno odbiega od powyższego. Wydaje się, że jedyne, co może się bronić na tego typu ekranie, to ciemne, dość proste jednokolorowe kształty. Wprowadzenie tekstu czy animowanych detali może być dośc ryzykowne.Problemy związane z kontrastem, podświetleniem ekranu transparentnego dość dobrze pokazuje poniższy film. Prezentowane tam zastosowanie ekranu na sklepowej lodówce jest dużo bliższe rzeczywistści. Widać, że wielobarwne tło znacznie zaburza czytelność prezentowanych na ekranie LCD treści.